TOP Site Directory

TOP Staff

John Scardella, Program Administrator
Steve Doherty, Program Coordinator
Linda Cook, Training Coordinator
________________________________________________________________________________________________

District 1

USW Local 1-912: PBF Refinery, Toledo, Ohio

Tony Simpkins TOP Representative (Coordinator)
Jim Bettencourt TOP Representative Alternative, TOP Investigator
John Brown Local Union President
Dan Voorhees USW Staff Representative

District 2

USW Local 2-324: SCA Menasha, Wis.

Doug Madel TOP Rep
Chris Schrader LU President
Kenny Fischer USW Staff Rep

USW Local 2-1279: SCA, Neenah, Wis.

Tim Hayward TOP Rep
Bill Kilishek LU President
Kenny Fischer USW Staff Rep

District 4

USW Local 4-898: PBF Refining, Delaware City, Del.

David Brown TOP Rep (Coordinator)
Greg Cox TOP Rep Alt, Health and Safety Specialist
Ed Mason Process Safety Management Rep
Kevin Herbein LU President
Ken Gomeringer USW Staff Rep

USW Local 4-991: Axeon Refining, Paulsboro, N.J.

John Flem LU President
Joe Arico USW Staff Rep

District 9

USW Local 9-265: Shell Chemical, Mobile, Ala.

Louis Tharp TOP Rep
Jay Cornelson LU President
Don Fogarty Jr. LU Vice President
Dave Trostle USW Staff Rep

USW Local 9-631: Valero, Memphis, Tenn.

Karen Drewery TOP Rep
Keith Allen TOP Rep Alt
Todd Swirka LUPresident
Irvin Calliste USW Staff Rep

USW Local 9-675: 3M, Guin, Ala.

Milton Simmons TOP Rep
Kathie Spann TOP Rep Alt
Keith Bozeman LU President
Kevin Johnsen USW Staff Rep

USW Local 9-1535: SCA, Barton, Ala.

Darren Burbank TOP Rep
Lori Smith TOP Rep Alt
Ronnie Green LU President
Scott Cox USW Staff Rep

District 10

USW Local 10-1: PES Refinery, Philadelphia, Pa.

Mitchell E. West Jr. TOP Coordinator (Point Breeze Refinery)
John Henninger TOP Coordinator (Girard Point Refinery); John McGrath (fill-in)
John McGrath TOP Trainer, Investigator
Jim Savage LU President
Carl Jones USW Staff Rep

USW Local 10-234: Monroe Refinery, Trainer, Pa.

Jerry Dugan TOP Rep
Matt Birney TOP Rep Alt
Jonas Dauber Health and Safety Rep
Devon Crawford PSM Rep
Denis Stephano LU President
Carl Jones USW Staff Rep

District 11

USW Local 11-10: Tesoro Refinery, Mandan, N.D.

Bruce Brucker TOP Rep
Javier Montoya LU President
Gene Szondy USW Staff Rep

District 12

USW Local 12-5: Chevron Refinery, Richmond, Calif.

Frank Aguirre TOP Rep
Jarad Gonzales TOP Rep
Gerardo Chavez H&S Rep
Matt Fulford H&S Rep
BK White LU President
Robert Travis Unit Chair
Jim Payne Secretary Treasurer
Ron Espinoza USW Staff Rep

USW Local 12-5: Shell Refinery, Martinez, Calif.

Donald Lapacek TOP Rep
Laura Sinclaire TOP Rep Alt
Tony Lingo TOP Coordinator Shell/Motiva Group
BK White LU President
Chris Palacio Unit Chair
Jim Payne Secretary Treasurer
Ron Espinoza USW Staff Rep

USW Local 12-591: PAR/HIE Refinery, Kapolei, Hawaii

Rocky Like Unit Chair and TOP Rep
Dennis Bondocoy TOP Rep Alt
Steve Garey LU President
Gaylan Prescott USW Staff Rep

USW Local 12-591: Shell Refinery, Anacortes, Wash.

Ross Wilson TOP Rep (incoming)
Mark Farnsworth TOP Rep Alt (incoming)
Steve Garey LU President
Paul Demmon Unit Chair
Gaylan Prescott USW Staff Rep

USW Local 12-591: Tesoro Refinery, Anacortes, Wash.

Butch (Walter) Cleve TOP Rep
Steve Garey LU President
Ryan Anderson Unit Chair
Ryan Meyhoff USW Staff Rep

USW Local 12-675: Tesoro Refinery, Los Angeles, Calif.

John (JJ) Jones TOP Rep
Lisa Wright TOP Rep Alt
Ryan Heustis Unit Chair
Jim Norris LU President
Steve Swader USW Staff Rep

USW Local 12-8850: SCA, Bellemont, Ariz.

David Cencak TOP Rep
Lisa Jaramillo TOP Rep Alt
Steve Garibay
Fernando Terrazas USW Staff Rep

USW Local 12-8850: SCA, Flagstaff, Ariz.

Steve Garibay TOP Rep
David Montgomery TOP Rep Alt
Dave Hetzler LU President
Fernando Terrazas USW Staff Rep

District 13

USW Local 13-1: Shell Deer Park, Texas

Shannon Walding TOP Rep
Caffery Eli TOP Rep Alt
Lee Medley LU President
Ben Lilienfeld USW Staff Rep

USW Local 13-227: Chevron Phillips Chemical, Pasadena, Texas

Michael Harrison TOP Rep
Patrick Caserta TOP Rep Alt
Steve Bellesteros LU President
Johnnie Byers Unit Chair
Jim Lefton USW Staff Rep

USW Local 13-227: Lyondell Bassell, Houston, Texas

Michael Carter TOP Rep
David Mauk TOP Rep Alt
Steve Bellasteros LU President
Kent (Bear) Farr Unit Chair
Marcos Velez USW Staff Rep

USW Local 13-423: Motiva Refinery, Port Arthur, Texas

Jeffrey Wright TOP Rep
Butch Chapman LU President
Jeremy Walker Unit Chair
Richard Landry USW Staff Rep

USW Local 13-447: Chevron Oronite, Belle Chase, La.

Lorne Peralta TOP Rep
John Gros LU President
Brent Petit Casual/USW Staff Rep

USW Local 13-487: Valero, McKee, Texas

Jaret Marquez LU President, TOP Rep
Jerrad Gonzales LU President, TOP Rep Alt
Freddie Sanchez USW Staff Rep

USW Local 13-750: Motiva Refinery, Convent, La.

Kevin Theriot TOP Rep
Camile Trabeau TOP Rep Alt
Marty Poche LU President
Darrell Heltz Unit Chair
John Link USW Staff Rep

USW Local 13-750: Motiva Refinery, Norco, La.

Gerard Borne TOP Rep
Steve Hernandez TOP Rep Alt, H&S Rep
Marty Poche LU President
Armond Thomatis Unit Chair
John Link USW Staff Rep

USW Local 13-750: Shell Chemical, Norco, La.

Wade Spears TOP Rep
Carmine Frangella TOP Alt
Marty Poche LU President
Brent Waguespack Unit Chair
John Link USW Staff Rep

USW Local 13-8363: Valero, Meraux, La.

Chuck Gettys TOP Rep
Wayne Gilmore LU President
David Levy LU Vice President, H&S Rep
Sonny Sanders USW Staff Rep